Rodzaje piłek tenisowych – czym się różnią?

Do gry w tenisa używane są różne rodzaje piłek tenisowych. Czym się różnią? Oto najważniejsze rodzaje piłek, które używane są na kortach.

Chociaż każda piłka tenisowa (https://dotenisa.pl/pilki-tenisowe-c-14.html) może na pierwszy rzut oka wyglądać tak samo, to jednak w rzeczywistości stosowane są różne rodzaje piłek. Wybór odpowiednich ma duże znaczenie, ponieważ inne rodzaje piłek polecane są dla osób początkujących, a inne dla zaawansowanych. Ponadto dobierane są one w zależności od wieku gracza.

 

Bezciśnieniowe piłki tenisowe

To najtańsze piłki tenisowe, które można obecnie znaleźć w sklepach. Są najczęściej sprzedawane w workach, wiadrach albo luzem.

 

Bezciśnieniowa piłka tenisowa charakteryzuje się grubym, gumowym środkiem. Jest ona również dość twarda i ciężka. To powoduje, że jest też dość szybka, chociaż wymaga większej siły zamachu i odpowiednich umiejętności, aby kontrolować jej tor.

 

To powoduje, że piłki bezciśnieniowe są rekomendowane przede wszystkim dla osób bardziej zaawansowanych.

 

Ciśnieniowe piłki tenisowe

Z kolei ciśnieniowa piłka tenisowa jest rodzajem piłki, która wypełniona jest powietrzem, dlatego jest ona miękka i lekka. To powoduje, że jest też łatwiejsza w odbijaniu dla osób niedoświadczonych.

 

Piłki ciśnieniowe sprzedawane są najczęściej w opakowaniach w formie tuby. Z czasem tracą jednak swoje ciśnienie, co powoduje, że trzeba wtedy wymieniać je na nowe. W efekcie są one droższe w użytkowaniu od piłek bezciśnieniowych.

 

Piłki tenisowych dla najmłodszych zawodników

W sprzedaży można znaleźć także piłki tenisowe przeznaczone dla dzieci. Taka piłka tenisowa różni się od piłki dla dorosłego gracza swoją wagą oraz szybkością.

 

Piłki dziecięce są miękkie, mają najczęściej niskie ciśnienie oraz wolniejsze od regularnych, dzięki czemu pozwalają na bezpieczniejszą grę.

 

Wyróżnia się trzy główne rodzaje piłek tenisowych dla dzieci:

  • piłki czerwone – gąbkowe piłki dla najmłodszych dzieci, są wolne i odbijają się na wysokość do 105 cm
  • piłki pomarańczowe – są przeznaczone dla nieco starszych dzieci, wysokość ich odbicia wynosi około 120 cm
  • piłki zielone – stosowane są przez dzieci starsze, w wieku do 10 lat, odbijają się na wysokość do 135 cm

Post Author: admin