Czym powinien się charakteryzować dobry plecak w góry?

Chodzenie po górach to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu na łonie przyrody. Jednak żeby zdobywać zapierające dech w piersiach górskie szczyty, trzeba do takiej wyprawy odpowiednio się przygotować. Poza solidnym obuwiem i sportowym strojem warto mieć ze sobą również profesjonalny plecak w góry. A czym powinien się charakteryzować dobry plecak na górską wycieczkę?

Jaką pojemność plecaka w góry wybrać?

W trakcie górskiej wędrówki trzeba być przygotowanym na możliwość wystąpienia zmiennych warunków atmosferycznych. Poza tym chodzenie po górach wiąże się z ogromnym wysiłkiem dla organizmu, dlatego turysta powinien przyjmować dużą ilość płynów oraz wartościowe pożywienie. Wszystkie potrzebne rzeczy i akcesoria muszą zmieścić się w plecaku, wobec czego to ważne, aby wybrać model o odpowiedniej pojemności. W sklepie https://aktywnyturysta.pl/ można znaleźć wiele ciekawych plecaków turystycznych zarówno na jednodniowy wypad w góry, jak i na kilkudniową wycieczkę. Szukając plecaka w góry o optymalnym rozmiarze, można zdecydować się na niewielki plecak o pojemności 22l od Lowe Alpine lub średniej wielkości plecak Campus Horton 2 o pojemności 45l. Dla najbardziej wymagających turystów przygotowano plecak Alpinus Woodpecker o maksymalnej pojemności do 70l.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając plecak w góry?

Idealny plecak w góry powinien być zrobiony z wytrzymałych i nieprzemakalnych materiałów, a także musi dobrze układać się na plecach, aby nie przeszkadzał turyście podczas pokonywania trudnych szlaków. W tym celu producenci wyposażają plecaki górskie w pasy piersiowe i biodrowe zamykane na wygodną klamrę. Takie rozwiązanie stosuje się na przykład w plecakach marki Alpinus. Dodatkowo plecak w góry (https://aktywnyturysta.pl/kategoria-produktu/sprzet-turystyczny/plecaki/turystyczne-plecaki/) musi być lekki i zapewniać dobrą wentylację pleców. Świetnym rozwiązaniem będą również dodatkowe uchwyty na kije trekkingowe oraz zaczepy na klucze. Ponadto niektóre modele jak na przykład plecak turystyczno-miejski Bergson Molde posiadają również wzmocnione dno, elementy odblaskowe i specjalne troki na karimatę lub śpiwór.

Plecak z kominem do zadań specjalnych

Na wyjątkowo długie wyprawy warto zaopatrzyć się w plecak z kominem. Wspomniany komin to dodatkowy fragment materiału zakończony wygodnym ściągaczem. Zastosowanie komina pozwala na wydłużenie głównej komory i tym samym znaczne zwiększenie pojemności plecaka. Co ważne niektóre kominy posiadają również dodatkowe kieszenie do chowania przedmiotów, które turysta w razie potrzeby będzie mógł szybko wyciągnąć. Szukając praktycznego plecaka z kominem, można rozważyć na przykład zamówienie modelu Lowe Alpine AirZone Trek w kolorze granatowym, malinowym lub zielonym.

 

Plecak w góry powinien być idealnie dopasowany do potrzeb danej osoby. Przy czym warto pamiętać, że im więcej funkcjonalności i praktycznych kieszeni oraz uchwytów będzie miał dany model, tym prościej będzie turyście zapakować do niego wszystkie niezbędne rzeczy. Ponadto to również ważne, by wybrać dobrej jakości plecak od sprawdzonego producenta, który posłuży turyście przez wiele lat.

Więcej informacji na aktywnyturysta.pl.

Post Author: admin