Kiedy udać się z dzieckiem do psychologa?

Dzieci komunikują się z dorosłymi poprzez zachowanie, ponieważ często nie mogą jeszcze mówić o tym, przez co przechodzą. Kiedy trudne, niepokojące zachowania, takie jak agresja, wycofanie, odmowa jedzenia, intensywny niepokój, konwulsje, samookaleczenie, choroba psychosomatyczna lub mimowolne oddawanie moczu – są warte zapamiętania, zawsze wzywają pomocy.

Kiedy nie zwlekać i udać się z dzieckiem po profesjonalną pomoc do psychologa?

Wielu rodziców zastanawia się, w jakim wieku można skonsultować się z psychologiem dziecięcym. Możesz skonsultować z psychologiem swoje dziecko, gdy zauważysz, że jest nadmiernie poruszone, rozdrażnione lub ma problemy z zasypianiem. Jeśli coś nam przeszkadza, poszukajmy fachowej pomocy. Bunt dwulatka jest znany, to naturalny etap rozwoju, ale możemy też szukać wsparcia, jeśli czujemy, że nasz podopieczny jest zbyt intensywny. Jeśli widzimy, że dziecko przeżywa jakieś trudne emocje, lęki, napady złości czy płacz, warto rozważyć wizytę u specjalisty. W rzeczywistości zawsze możemy zwrócić się o poradę do psychologa. Jesteśmy rodzicami, którzy najlepiej znają nasze dziecko, więc jeśli obawiamy się, że ma problem, powinniśmy zdecydować się na skorzystanie z pomocy psychologicznej. W przypadku starszych dzieci sytuacja wygląda nieco inaczej. Nastolatki mogą ukrywać swoje problemy i nie zawsze chcą dzielić się nimi z rodzicami. Biorąc jednak pod uwagę, że nasi klienci mają pewne trudności, warto rozważyć wizytę u specjalisty. W takim przypadku psycholog młodzieżowy może spojrzeć na sytuację z innej perspektywy i zaoferować profesjonalną pomoc.

Czy warto czekać z wizytą?

Paradoksalnie do psychologa nie trzeba mieć żadnych pytań. Wystarczy być troskliwym rodzicem – przeżyjesz zarówno radości, jak i trudy dorastania. Często polegasz na swojej intuicji, wiedzy i doświadczeniu, aby budować relacje z dziećmi. Zadajesz sobie pytania dotyczące jego rozwoju i działania. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, masz prawo zwrócić się o pomoc i wsparcie do psychologa. Gabinet psychologa to miejsce, w którym możesz wyrazić swoje obawy, obawy, oczekiwać zrozumienia i być wysłuchanym. A także analiza sytuacji problemowej i próba wspólnego znalezienia możliwych rozwiązań.

Wizyta u psychologa o czym należy pamiętać?

Na pierwszą wizytę psychologa zwykle umawiają się sami rodzice dziecka, a psycholog zbiera od nich wywiady, pytają o zdrowie dziecka, zgłaszane problemy. Wszystkie informacje przekazywane psychologom są chronione tajemnicą zawodową i profesjonaliści nigdy nie przekażą ich nikomu innemu. Pamiętaj, że możesz powiedzieć ekspertom wszystko, co Cię martwi – w końcu jesteś tu po to, by mówić prawdę, bo tylko wtedy możesz pomóc być skutecznym.

Pierwsza wizyta trwa około 50 minut i ważne jest, aby nie przyprowadzać dziecka, chyba że poprosi Cię o to specjalista. Byłoby miło, gdyby rodzice spotkali się na pierwszej wizycie – mama i tata mają wtedy możliwość podzielenia się swoimi poglądami. Na pierwszej wizycie psychiatra zaleci również ilość spotkań z dzieckiem – zwykle 3-4, aby mogło się z nim spotkać, nawiązać z nim odpowiednią relację i zidentyfikować problem. Podczas pierwszej wizyty psycholog ustali wspólny cel pomocy dziecku z rodzicem i udzieli podstawowych informacji organizacyjnych, takich jak odwołanie spotkania, oraz pokieruje rodzica, jak przygotować dziecko do wizyty.

Post Author: admin