Omlet – zdrowy, sycący posiłek na każdą okazję.

Na słodko, na słono, do śniadania lub na podwieczorek. Omletami zachwycali się już starożytni Rzymianie, chociaż podobno korzenie tego niezwykłego placka sięgają jeszcze dalej: starożytnej Persji. Przepis na omlet ewoluował przez wieki, z równie dużym powodzeniem trafiając na królewskie stoły, jak i pod wiejskie strzechy. Kunszt w smażeniu tego szczególnego dania wiodą po dzień dzisiejszy Francuzi, podając cienkie i delikatne omlety z kamienną solą i pieprzem, ziołami oraz pomidorem i wieloma innymi dodatkami.

Dlaczego omlet jest tak popularny

Popularność omletu wiąże się z prostotą jego wykonania oraz dostępnością składników. Dobry omlet jednak tylko z pozoru jest bardzo prostym i szybkim do wykonania daniem. Składa się z minimum dwóch elementów: jajek oraz wody lub mleka. Smak nadaje sól oraz inne przyprawy, dodawane w zależności od upodobania podniebienia jedzącego. Tajemnica tkwi w sposobie ubijania jajek, proporcjach składników, temperaturze obróbki oraz tłuszczu, używanym do smażenia. Wszystkie te czynniki wpływają na smak i konsystencję kulinarnego dzieła. Niedbale wymieszane jajko, źle dobrana temperatura lub zbyt duża ilość wody mogą zepsuć całą radość ze śniadania. Wystarczy jednak dobry przepis i zaangażowanie, by spożyć pożywny, energetyczny posiłek.

Omlet jest popularny również z innego powodu: jest znakomitą bazą dla smakowych eksperymentów. Dobrze smakuje z prawie każdym dodatkiem, dlatego też nigdy się nie znudzi. Francuski omlet może być podawany ze świeżymi ziołami i pomidorami lub cebulką. Na śniadanie, a nawet na obiad polecany jest bardzo sycący omlet z szynką, mięsem i warzywami lub szpinakiem i serem. Gwarancją zjedzenia posiłku przez najmłodszych jest podanie omletu na słodko z konfiturą, polanego sosem klonowym, z musem malinowym lub czekoladą. Taki „naleśnik” może być również dobrym urozmaiceniem popołudniowej kawy dla dorosłych.

Jak zrobić dobry omlet

W internecie można znaleźć wiele przepisów na doskonały omlet. Przykładowo, na stronie kulinarneprzeboje.pl można znaleźć, oprócz klastycznego przepisu na omlet francuski, również  nietypowe propozycje na omlet z kurkami, z tuńczykiem lub szparagami. Ciasto i proporcje bywają różne, zmieniają się też opinie na temat dodatków: jedni wolą mieszać je z ciastem przed smażeniem, inni – dodawać bezpośrednio na patelnię, lub dopiero na usmażony, ciepły omlet. Przepisy nie są jednoznaczne również w kwestii samego ciasta. Są omlety bazujące na samej masie jajecznej, na rozcieńczonej z wodą, mlekiem lub łyżką śmietany. Dla niektórych kucharzy dodawanie do ciasta jajecznego mąki jest równe z profanacją tej potrawy. Inni doceniają pulchność i grubość placuszków z mąką. Po zdjęciu z patelni można podać omlet (https://kulinarneprzeboje.pl/omlet/) rozłożony na dużym talerzu lub złożyć go na pół. Można zawinąć go w formie roladki, dowolnie nadziewając i przyozdabiając.

Omlet  należy podawać na ciepło. Jest to jedyny mankament tego wspaniałego dania, które traci swój smak wraz z temperaturą. Niestety, nie można go spakować do szkoły lub do pracy na drugie śniadanie. Ostudzony straci swój sławetny smak i delikatność.

Podsumowanie

Omlet to idealna potrawa na każdym stole i o każdej porze. Mnogość odmian, dodatków oraz sposobów podania sprawia, że doceniają go nawet najbardziej wybredne podniebienia. Szybkość przyrządzenia i mała ilość składników zachęcają do samodzielnego przyrządzenia smacznego posiłku zarówno wytrawnych smakoszy kuchennych, jak i początkujących kuchcików. Smacznego.

Post Author: admin